پيامدهاي انباشتگي پلاستيکي در درياها و اقيانوس ها برروي موجودات دريايي- اقيانوسي و در سطح سلولي
سه شنبه 16 مرداد 1397 بازدید: 149
عنوان نشریه:  مطالعات فرهنگي و سياسي خليج فارس :   تير و شهريور 1395 , دوره  3 , شماره  8 ; از صفحه 159 تا صفحه 167 .
 
  پيامدهاي انباشتگي پلاستيکي در درياها و اقيانوس ها برروي موجودات دريايي- اقيانوسي و در سطح سلولي
 
 
نویسندگان:  صفايي مهران*
 
 * موسسه ملي اقيانوس شناسي
 
چکیده: 

اين مقاله به بررسي پيامد هاي مضرر ناشي از ازدياد و انباشتگي ترکيبات پلاستيکي در درياها و اقيانوس ها برروي موجودات دريايي- اقيانوسي و در سطوح سلولي و درون سلولي مي پردازد. نزديک به 80 درصد آلودگي دريايي و اقيانوسي در سطح جهان داراي منشع در خشگي هستند و حدود 60 تا 95 درصد از محتواي اين آلودگي ها و دبريس ها از جنس پلاستيک مي باشند بنابراين تقريبا اکثريت زباله هاي پلاستيکي رها شده نهايتا به درياها مي رسند و توسط جريانات گردابي دريايي به اقيانوس ها منتقل مي يابند و سرانجام تحت جريانات قوي ورتکس وار اقيانوسي در قسمت هاي مرکزي اقيانوس ها معروف به لکه هاي آشغالي متراکم و متمرکز مي گردنند. توده هاي پلاستيکي در لکه عظيم فوق و ساير مناطق دريايي باعث پر کردن معده پرندگان دريايي و ايجاد سندرم گرسنگي در آنها، پديده خفگي در ماهيان و انسداد مجاري تنفسي و مرگ لاک پشت ها دريايي مي شوند. دبريس ها و پليت ها ريزه پلاستيکي معلق دريايي و اقيانوسي داراي ظرفيت جذب و تراکم اين سموم همانند ترکيبات بي فنل هاي پلي کلره (PCBs) و دي دي اي (DDE) و ساير آلودگي هاي هيدروفوبيک تا حدود يک ميليون بار به خود را در مقايسه با غلظت متداول اين سموم و آلودگي هاي هيدروفوبيک در آب دريايي و اقيانوسي دارند. با اطلاع رساني موثر و عمومي در مورد پيامدهاي مضرر ناشي از گسترش بي رويه پسمانده هاي پلاستيکي به محيط زيست پيرامون در وسايل ارتباط جمعي مي تواند با بالا بردن دانش اکثريت مردم و ميزان مشارکت آنها در جهت پايش و ممانعت از مصرف افراطي از محصولات پلاستيکي در جامعه و کاهش ميزان دفع اين محصولات افزايش داد.

 

كليد واژه: پلاستيک، انباشتگي، درياها، اقيانوس، درون سلولي، خليج فارس، مسموميت

این مقاله برگرفته از فصلنامه مطالعات فرهنگی و سیاسی خلیج فارس به صاحب امتیازی مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران می باشد.

جهت دریافت فایل پی دی اف مقاله کلیک کنید.

مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2018 istta.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir , Graphic by Yousefi
logo-samandehi