بررسي و تعيين تورها و مسيرهاي گردشگري دريايي در جزاير خليج فارس
سه شنبه 16 مرداد 1397 بازدید: 170
 
 
 
 
عنوان نشریه:  مطالعات فرهنگي و سياسي خليج فارس :   تير و شهريور 1395 , دوره  3 , شماره  8 .  
 
نویسندگان:  اروجي حسن*, زياري كرامت اله, طوافي فهيمه, شكروي نگين, عليزاده محمد, بديعي شبنم
 
 * دانشگاه خوارزمي تهران
 
چکیده: 

گردشگري دريايي، به مجموعه تفريجات و بازديد از جاذبه هايي دريايي در محيط هاي دريايي اطلاق مي گردد. منطقه خليج فارس و جزاير خليج فارس با داشتن جاذبه هاي مختلف تاريخي و طبيعي، از توانمندي بالايي براي توسعه گردشگري دريايي برخوردار مي باشد. با اين حال تخريب منابع و عدم برنامه ريزي صحيح و نداشتن يک مسير مناسب، باعث شده است که گردشگري دريايي رونق چنداني در منطقه نداشته باشد. يکي از ضروريات توسعه گردشگري دريايي، ضرورت شناسايي پتانسيل هاي دريايي و تعيي مسيرهاي دريايي مي باشد. در اين تحقيق با استفاده از معيارهاي استاندارد گردشگري دريايي، بهترين مسيرهاي گردشگري دريايي در منطقه و در بين جزاير استان هرمزگان تعيين گرديد. معيارهاي مورد استفاده شامل طول مسير، فاصله بين جاذبه ها، شرايط اقتصادي و گردشگري جزاير، نزديکي مسير به جزاير، پراکندگي جاذبه هاي دريايي، مخاطرات دريايي، فاصله از ذخيره گاه هاي دريايي و ميدان ديد مسيرها مي باشد. اطلاعات منطقه بر اساس هشت معيار تهيه گرديد و در نهايت با استفاده از نرم افزار ARC GIS سه مسير يک روزه، يک مسير سه روزه بين جزاير و يک مسير سه روزه در پهنه دريا تعيين گرديد. بر اساس نتايج تحقيق، مسيرهاي يک روزه بر اساس مبداء و مقصد جزيره قشم، جزيره کيش و جزيره هندورابي تعيين گرديد و مسير سه روزه بر اساس معيارهاي مورد نظر، نيز از جزيره قشم تا کيش تعيين مسير شد. همچنين نتايج نشان مي دهد که به دليل نداشتن پشتوانه قدرتمند اقتصادي، بيشتر جزاير نقش فعالي در تورهاي گردشگري دريايي ندارند.

 

كليد واژه: گردشگري دريايي، مسير گردشگري، جزاير خليج فارس

این مقاله برگرفته از فصلنامه مطالعات فرهنگی و سیاسی خلیج فارس به صاحب امتیازی مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران می باشد.

  • جهت دریافت فایل پی دی اف مقاله کلیک کنید.
مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2018 istta.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir , Graphic by Yousefi
logo-samandehi