دکتر غلام حیدر ابراهیمبای سلامی: اصلاح ساختار گردشگری نیازمند گفتمان سیاسی و اقتصادی / نشر سواد گردشگری در تمام سطوح
سه شنبه 6 شهریور 1397 بازدید: 216


به گزارش روابط عمومی مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران(ISTTA)، نخستین نمایشگاه بین المللی اقتصاد و سرمایه گذاری در گردشگری در محل دائمی نمایشگاه‌های بزرگ بازار بزرگ ایران چهارم شهریور با برپایی غرفه های مرتبط با صنعت گردشگری و کارگاه های و سمینارهای تخصصی در این موضوع برگزار شد .
در این راستا، سمینار تخصصی  "سیاستهای توسعه ای سفر و گردشگری با رویکرد شهر گردشگر" توسط مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با حضور دکتر غلام حیدر ابراهیمبای سلامی استاد دانشگاه و عضو شورای عالی میراث و گردشگری، دکتر زهرا سعیدی مبارکه، نماینده و سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و دکتر حمید هاشمی استاد دانشگاه و معاون پژوهش و فناوری سازمان جهاددانشگاهی تهران و جمعی از دانش پژوهان حوزه گردشگری برگزار شد.
دکتر غلام حیدر ابراهیم بای سلامی، عضو شورای عالی میراث و گردشگری کشور در این سمینار با بیان اینکه ما تاکنون راهبردی برای گردشگری نداشته‌ایم، اظهار کرد: هنوز آدرس‌های مهم گردشگری در ایران مشخص نیستند. گردشگری پزشکی، فرهنگی، طبیعت‌گردی، گل، غذا و کودک وجود دارد که فاقد انسجام بوده و عملا هیچ بهره‌ای از آن نمی‌بریم.
وی افزود: وقتی راهبرد نداشته باشیم، نه سرمایه‌گذار ایرانی و نه خارجی هیچ یک سرمایه گذاری نخواهند کرد و عملا توسعه‌ای نیز صورت نمی‌گیرد. حال باید پرسید چه کسانی باید سرمایه‌گذاری بکنند؟ متاسفانه تیم اقتصادی دولت به این صنعت به عنوان صنعت اقتصادی نگاه نکرده و آن را فرهنگی در نظر می‌گیرد. دولت باید آن را اقتصادی دیده و فرابخشی در نظر گیرد و همزمان ۲۰ نهاد و دستگاه را در آن فعال کند.
ابراهیم بای سلامی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه حتی یک جمله در مورد گردشگری عنوان نشده بود، گفت: خوشبختانه مجلس و فراکسیون گردشگری به این موضوع پرداخته و طی جلسات مختلفی در ماده ۹۹ و ۱۰۰، گردشگری را لحاظ کرده و دولت را مجبور کردند تا سند راهبردی گردشگری را تدوین کند. اما هنوز هیچ عمل اجرایی از سوی دولت برای راه‌اندازی این سند دیده نشده است.
این استاد دانشگاه ادامه داد: استراتژی آینده باید برنامه‌ریزی متقنی بوده تا بتواند راهبردها را اعلام کند و کاملا مشخص است که تیم اقتصادی دولت برای این موضوع راهبرد مناسب ندارد و در برنامه‌ریزی‌ها و بودجه، آن را در نظر نمی‌گیرد. با این وضع تکلیف سایر دستگاه‌ها مشخص است.

اصلاح ساختار گردشگری نیازمند گفتمان سیاسی و اقتصادی / نشر سواد گردشگری در تمام سطوح
نماینده سابق مجلس یادآور شد: برای اصلاح ساختار گردشگری نیاز به گفتمان سیاسی، برنامه ریزی، اداری و اقتصادی وجود دارد، همان گونه که نفت، اقتصاد و بهداشت کمیسیون دارند باید گردشگری در مجلس کمیسیون داشته باشد تا بتوان برای آن برنامه‌ریزی کرد و بودجه اختصاص داد.
وی عنوان کرد: در قانونی که مجلس شورای اسلامی در سال ۸۲ در نظر گرفت، سه تکلیف صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی را به یک سازمان داد و نتیجه آن این بود که یک ارتقای سیاسی برای سیاستگذاری و برنامه‌ریزی انجام شد، اما بعدها تنش‌هایی بین این سه حوزه به وجود آمد. خوشبختانه مجلس کنونی تصمیم گرفته است که این سه حوزه را تبدیل به یک وزارتخانه کند، اما دولت برخورد خوبی با این قضیه ندارد. امیدواریم مجلس این طرح را تصویب و شورای نگهبان آن را تایید کند.

گردشگری؛ بهترین پاسخ برای ابرچالش اشتغال
عضو شورای عالی گردشگری عنوان کرد: در موضوع اشتغال که ابر چالش کشور ما محسوب می‌شود، گردشگری بهترین پاسخ است، چرا که هر هشتاد هزار دلار سرمایه‌گذاری، حدود ۴۱ نفر را مشغول به کار می‌کند و این در حالی است که در صنایع دیگر مانند صنعت فولاد و آهن این میزان سرمایه گذاری حدود ۲۰ نفر را به کار می‌گیرد. ما هیچ راهی نداریم جز اینکه برای اشتغال از گردشگری استفاده کنیم.
ابراهیم بای سلامی تاکید کرد: سالانه ۵ میلیون گردشگر وارد ایران می‌شوند. از این ۵ میلیون نفر تنها حدود ۳۰۰ هزار نفر آنها ارزآوری دارند. ۴ میلیون نفر آنها افراد فقیر کشورهای همسایه هستند. در بسیاری از کشورها تعداد گردشگر اهمیت ندارد، بلکه بهره اقتصادی از این گردشگران مهم است و ما باید در برنامه‌ریزی‌های خود، این مسئله را در نظر بگیریم.
وی یاد آور شد: در بسیاری از کشورها که کمبود آب وجود دارد، توسعه گردشگری موجب شده است که از آب کمتر استفاده کنند. میزان مصرف آب در کشور اسپانیا که میزان ورود گردشگر از میزان جمعیت آن بیشتر است، این مورد جواب داده و در کشاورزی آب کمتری مصرف شده است.
وی افزود: دولت اگر در جذب سرمایه‌های سرگردان مانند سکه، دلار و مسکن برای حوزه گردشگری استفاده می‌کرد، امروز توسعه بسیار خوبی در حوزه گردشگری داشته و زمینه مشارکت ملی را برای آن فراهم می‌کردیم.
 

مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2018 istta.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir , Graphic by Yousefi
logo-samandehi