راه‌اندازی کمپین «نجات بازار وکیل» در پی خطر فروریختن بازار تاریخی
دوشنبه 3 دی 1397 بازدید: 171

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران(ISTTA) به نقل از دنیای اقتصاد : نایب رئیس شورای شهر شیراز با انتشار توییتی خواستار همکاری رئیس‌جمهور برای نجات بازار وکیل شد. ابراهیم صبوری در پیام توییتری خود آورده است: «بازار وکیل شمالی در حال فروریختن است‌! آقای رئیس‌جمهور انتظار داریم با تدابیر ویژه این بنای عظیم تاریخی دوره زندیه را نجات دهید!» وی شهروندان را نیز دعوت کرده است به کمپین نجات بازار وکیل بپیوندند.
 

به گزارش «ایسنا» چهارشنبه هفته گذشته نیز رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر شیراز در نشست مشترکی با اعضای هیات‌رئیسه نظام مهندسی ساختمان فارس درخصوص بازار وکیل شمالی هشدار داده و اعلام کرده بود که این اثر تاریخی و بسیار با اهمیت در حال فروریختن است، اما هیچ فریادرسی نیست. سولماز دهقان تاکید کرده که نه شهرداری بودجه‌ای برای مرمت بازار در اختیار دارد و نه میراث فرهنگی به آن اهمیت می‌دهد و اعتبارات استانی هم پاسخگوی بحران بازار وکیل نیست. در همین حال، مسوول فنی معاونت میراث فرهنگی استان فارس، درخصوص چرایی عدم مرمت بازار وکیل شیراز به «ایلنا» گفته است: «در اینکه این میراث ملی باید مرمت شود هیچ شکی نیست؛ اما نخستین بحثی که در حوزه تامین اعتبارات پیش می‌آید، مشارکت کسبه بازار است که طی سال‌های اخیر با وجود قوانین موجود، هیچ مشارکتی از سوی کسبه و بازاریان برای مرمت این بنای تاریخی نداشتیم.»

سیامک بصیری خاطرنشان کرده است: «با این وجود، مرمت اضطراری را در بخش‌هایی که باید انجام می‌شد، انجام دادیم. درواقع در چارچوب میزان اعتبارات تخصیص‌یافته، توانسته‌ایم تا حدودی مرمت‌ها را انجام دهیم.» به گفته وی، برای اتمام مرمت‌ در بخش بیرونی بازار وکیل حدود یک میلیارد تومان نیاز است. شرط اصلی نیز مشارکت کسبه و بازاریان است که طی سال‌های گذشته هیچ مشارکتی نداشته‌‌اند. طبق گزارش «ایلنا» براساس قانون ۲۰ درصد تامین هزینه مرمت برعهده دولت و میراث فرهنگی است و ۸۰ درصد تامین مالی این مرمت برعهده کسبه‌ای‌ است که در بازار شیراز کسب درآمد می‌کنند. از روز شنبه برخی از دوستداران میراث فرهنگی و گردشگری در فضای مجازی برای متوجه کردن افکار عمومی و نظر مسوولان و جلوگیری از تخریب بیشتر و فروریختن بازار وکیل در استان فارس فعال شده‌اند.

مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2018 istta.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir , Graphic by Yousefi
logo-samandehi