بافت ثبت جهانی سازه‌های آبی شوشتردر خطر تخریب
شنبه 15 دی 1397 بازدید: 80

 

چمدان : بافت تاریخی شوشتر ۱۴۳ هکتار است و همچنان ثبت ملی نشده است. پروفسور گیرشمن، باستان‌شناس نامدار فرانسوی، غار پبده در شمال شرقی شهر شوشتر را نخستین سکونتگاه انسانی در ایران می‌داند و قدمت سکونت در شوشتر را به ۱۰ هزار سال تخمین می‌زند؛ بافتی که هر روز بیشتر از قبل تخریب می‌شود و آخرین خبر مربوط به از بین رفتن ۶ باب مغازه در همین روزهای اخیر با موافقت میراث‌فرهنگی است!
 

یک فعال میراث‌فرهنگی خوزستان با اعلام این خبر گفت: «قسمتی از بافت قدیم شوشتر در کنار فلکه آبشارهای شوشتر نزدیک اوراز، ۶ دی ماه، توسط مالک تخریب شده؛ اما نکته تاسف‌بار آن است که از آنجا که این ۶ باب مغازه داخل عرصه مصوب بافت مجموعه آبشارهای ثبت جهانی شوشتر قرار دارد، بدون هماهنگی مدیر و معاون میراث‌فرهنگی و مسوول میراث شهرستان امکان انجام چنین کاری وجود نداشته است.» او با بیان اینکه در تحقیقات مشخص شده شورای فنی پایگاه سازه‌های آبی شوشتر چنین اجازه‌ای را صادر کرده است، گفت: «ما هر روز در خوزستان شاهد تخریب آثار به بهانه‌های مختلف هستیم. به‌عنوان مثال در این مورد بارش باران و خطر فرو ریختن مغازه‌ها بهانه صدور چنین مجوزی شده است و شورای فنی مجوز عین به عین‌سازی و تطابق‌نما با بافت و ارتفاع همگون را صادر کرده است. این در حالی است که بافت تاریخی شوشتر هر روز بیشتر از دیروز تخریب می‌شود و مسوولان هیچ برنامه‌ای در این خصوص ندارند.»

 پس از سال‌ها نگارش وضعیت بافت تاریخی شوشتر توسط رسانه‌ها و اعتراض‌های پی‌در‌پی کارشناسان و فعالان میراث فرهنگی اوایل سال ۹۵ اعلام شد که در توافق رئیس پایگاه سازه‌های آبی تاریخی شوشتر با شهرداری این شهرستان قرار است که شهرداری واحدی را با نظارت میراث‌فرهنگی برای ساماندهی بافت تاریخی شوشتر ایجاد کند. همچنین مدیر وقت پایگاه جهانی سازه‌های آبی شوشتر مدعی شد که اقدامات مربوط به احیا و ساماندهی بافت تاریخی شوشتر در هیات راهبردی پایگاه جهانی شوشتر و همچنین شورای فنی استان خوزستان بررسی و تمامی اقدامات شهرداری در این خصوص با نظارت میراث‌فرهنگی انجام خواهد شد.

مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2018 istta.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir , Graphic by Yousefi
logo-samandehi