یعقوب زاده در گفتگو با میزان: موازنه سفر‌ها برهم خورده است/بیشترین مقصد گردشگری ایرانی‌ها کجاست؟
دوشنبه 14 مرداد 1398 بازدید: 257

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران(ISTTA) به نقل از میزان، رحیم یعقوب زاده رئیس مرکز گردشگری علمی فرهنگی دانشجویان ایران در گفتگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، با اشاره به کاهش سفر در کشور، گفت: واقعیت این است که سفر‌های داخلی تا دو سال گذشته رو به رشد بود، اما همزمان با افزایش نرخ ارز آمار سفر‌ها کاهش یافت.
وی با تاکید بر اینکه نوسانات ارزی، ایران را به بهشت گردشگران خارجی تبدیل کرده است، افزود: شاید همزمان با گرانی ارز سفر برای ایرانی‌ها به خارج از کشور صرفه نداشته باشد، اما خارجی‌ها ایران را به عنوان مقصد ارزان برای تفریح انتخاب می‌کنند.
یعقوب زاده با بیان اینکه متاسفانه در ماه‌های اخیر همزمان با گرانی سفر‌های داخلی تمایل به مسافرت‌های خارجی در بین مردم افزایش یافته است، تصریح کرد: ما نمی‌توانیم جلوی تمایل مردم را بگیریم، اما می‌توان با ارایه برخی مشوق‌ها سفر‌های داخلی را تقویت کنیم.

سفر به خارج از کشور ترجیح داده می شود

این کارشناس گردشگری با تاکید بر اینکه علاوه بر گرانی هزینه اقامت، حمل و نقل و ... ارزش افزوده در حوزه‌های مختلف گردشگری نیز افزایش یافته است، گفت: در حال حاضر هزینه نسبی اقامت در هتل‌های ۴ یا ۵ ستاره به طور معمول شبی ۸۰۰ تومان است که اگر شخصی به کیش یا قشم سفر کند و ۷ شب را در آنجا اقامت داشته باشد رقمی بیش از ۵ میلیون تومان باید بپردازد که این رقم تنها برای اقامت بدون در نظر گرفتن سایر هزینه‌ها اعم از ایاب ذهاب است.
یعقوب زاده با بیان اینکه با هزینه‌های سرسام آوری که برای مسافرت‌ها در نظر گرفته شده بسیاری سفر به خارج را ترجیح می‌دهند، افزود: شاید تنها اقامت در کیش برای ۷ شب بیش از ۵ میلیون تومان برای مسافران رقم بخورد در حالی که سفر به کشور‌های منطقه از جمله ترکیه با ۳ میلیون تومان انجام می‌شود از این رو استقبال برای سفر‌های خارجی بیشتر شده است.

تورهای گردشگری از رونق افتاده است

وی با تاکید بر اینکه بی برنامگی در تنظیم سفر‌ها به وسیله تور‌های گردشگری نیز این تور‌ها را از رونق انداخته است، تصریح کرد: به دلیل آنکه تور‌ها نمی‌توانند قیمت بلیت هواپیما را که درگیر بی ثباتی است در برنامه‌های خود لحاظ کنند استقبال از این نوع سفر‌های گروهی نیز کاهش یافته است.
رئیس مرکز گردشگری علمی فرهنگی دانشجویان ایران از استقبال مردم از سفر‌های یک روزه در ماه‌های اخیر خبر داد و گفت: مردم برای اینکه هزینه بلیت هواپیما یا هزینه اقامت ندهند نسبت به سفر در مناطق نزدیک اقدام کرده اند.
وی با بیان اینکه کاهش سفر‌های داخلی و خارجی در ماه‌های اخیر کاملا مشهود است، افزود: کاهش سفر‌ها برای صنعت گردشگری مناسب نبوده و جلوی رونق اقتصادی را خواهد گرفت، زیرا این صنعت تاثیر بسیاری در رشد اشتغال و سایر مولفه‌های اقتصادی دارد.

مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2018 istta.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir , Graphic by Yousefi
logo-samandehi