طرح ملی طبیعت گردی ایران

معرفي محيط زيست به دانشجويان و استفاده از دانشجويان به عنوان سفيران و مروجان به حفظ محيط زيست در ميان خانواده‌ها در دوره كنوني، نه تنها مقوله فانتزي، تشريفاتي و نمايشي نيست بلكه امري ضروري است و همين ضرورت باعث شده که گفتماني جدي بر روي اين واژه(محيط زيست) صورت گيرد و آن را در كنار ساير مباحث فرهنگي، سياسي و اجتماعي كشور، موردتوجه ويژه قرار دهد، تا با جلوگيري از برهم خوردن نظام طبيعي برجاي‌مانده و موجود در كشور، ناجي منابع طبيعي و موجودات آن باشد. از اين‌رو مديريت و توسعه طبيعت‌گردي ويژه دانشگاهيان، در گرو برنامه‌ريزي مناسب و هدفمند است و ضروري است تا با سياست‌گذاري مؤثر و برنامه‌ريزي منطقي، مكان‌هايي براي طبيعت¬گردي پايدار، در نظر گرفته شود. در همين ارتباط، بازديدهاي علمي از طبيعت از آنجايي‌كه با منابع طبيعي، محيط‌ زيست و جوامع محلي(و نه جاذبه‌هاي انسان‌ساخت) ارتباط تنگاتنگي دارد، از اهميت بيشتری برخوردار است.

در همین راستا مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران طرحی را با عنوان " طرح ملي اردوهاي دانشجويي بوم‌گشت ايران"ارائه داده است که با گزینش مکان‌های مناسب طبیعت‌گردی با ملاحظه ارزيابي‌هاي محیط‌زیستی در این مناطق، دانشجویان به بازديد آگاهانه و مسوولانه بوم‌هاي زيستي و طبيعي كشور بپردازند و صدالبته بديهي است كه در اجراي اين طرح تنها بازديد صرف مطرح نیست؛ بلکه آموزش حفظ محیط‌زیست و شيوه‌هاي نفع‌رسانی به جوامع ميزبان محلی و ... ضروری و واجب است.
لازم به ذکر است سومین دوره این طرح توسط مرکز گردشگری با همکاری واحدهای فرهنگی متقاضی در سراسر کشور از فروردین لغایت اسفند 1397 درحال برگزاری می باشد.

 

مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2018 istta.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir , Graphic by Yousefi
logo-samandehi