سایت گردشگری البرز - جاذبه گردشگری البرز
کلیات

استان البرز یکی از استان‌های ایران است که در تاریخ ۱۲ بهمن ماه ۱۳۸۸ خورشیدی، لایحه تأسیس این استان تصویب و به مجلس شورای اسلامی فرستاده شد. در ادامه با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۱۳۸۹/۴/۷ استان البرز بطور رسمی شکل گرفت. در این طرح پیشنهادی کرج به عنوان مرکز استان درنظر گرفته شده‌است. این شهر در ۲۰ کیلومتری باختر تهران و در حوزهٔ استحفاظی استان تهران قرار گرفته است. نام این استان جدید هم از رشته کوه‌های البرز گرفته شده‌است که بخش مهمی از آن از شمال این استان می‌گذرد.مرکز استان کرج می باشد که تا دوره قاجاريه؛ روستايی كوچک بر سر راه تهران ـ قزوين بوده تا اين كه فتحعلی شاه قاجار برای خود عمارتی ييلاقی در حوالی آن ساخت كه هم اكنون این کاخ، به دانشكده منابع طبیعی و كشاورزی كرج تبدیل شده است.(ویکی پدیا) استان البرز که امروزه به منطقه بزرگی تبديل شده و جمعيت زيادی را درخود جای داده از گذشته های دور جزو مناطق خوش آب و هوا و ييلاقی اهالی تهران به شمار می آمده است. جاذبه های طبيعی که در اين شهرستان وجود دارند، آن را به منطقه ای ممتاز و با ارزش تبدیل کرده است. رودخانه های خروشان که از کوه های سربه فلک کشيده اطراف سرچشمه می گيرند در درياچه سد اميرکبير تجمع می کنند و منظره ای بسيار زيبا و ديدنی به وجود می آورند. در حاشیه سد، امکانات انواع تفریح های آبی مهیاست. جاده کرج – چالوس که از زيباترين و منحصر به فرد ترين جاده های ايران است، پيست های اسکی معتبری که در اطراف و نزدیکی اين استان وجود دارند، غارها، چشمه ها و دره های ييلاقی به همراه جاذبه های تاريخی متعددی که قدمت برخی از آن ها به دوره های باستانی می رسد، استان البرز را در زمره ی با اهمیت ترین استان های ایران قرار داده است.


در مقابل حمام هلجرد ، محوطه اي وجود دارد که ديوارکشي شده و در ورودي آن آهني است. داخل اين محوطه ديوارهاي خشت و گلي فرو ريخته اي وجود دارد که اهالي آن را آثار و بقاياي مسجد قديمي روستا مي دانند. در اين محوطه درخت چنار کهني وجود دارد که قدمت محوطه را ثابت مي کند . ولي بناي فعلي قدمت چنداني ندارد و حداکثر مربوط به دوره قاجار است.

ادامه...


مسجد جامع در مرکز روستای خور ارنگه قرار دارد و متعلق به دوران قاجاری است.

ادامه...
مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2018 istta.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir , Graphic by Yousefi
logo-samandehi