سایت گردشگری لرستان - جاذبه گردشگری لرستان
کلیات

استان زيبا و تاريخي لرستان سرزميني كوهستاني در محدوده مياني كوه هاي زاگرس است. با توجه به برخورداری از هوای متنوع و رودهای پر آب و خاك آبرفتی حاصل خيز، اين استان استعداد ويژه اي در كشت محصولات كشاورزی دارد و از اين لحاظ بسيارغني و پررونق است. كوهستان هاي برف گير, چشم اندازهاي بديع طبيعي, تالاب ها, درياچه هاي زيبا و مردمي خون گرم و صميمي به علاوه تاريخ و تمدن كهن و وجود آثار باستاني با ارزش چون قلعه با شكوه فلك الافلاك مشتاقان را در طول سال به اين استان فرا مي خوانند. تالاب هاي اين استان زيستگاه جانوران آبزي و پرندگان مهاجر است. گهر كه يكي از زيباترين درياچه هاي طبيعي ايران است در اين استان واقع شده و منظره دل پذيري را به نمايش گذاشته است. استان لرستان از طبيعتي دل پذير و زيبا و جنگل ها و مراتع سرسبز برخوردار است. در اين استان مي توان آثار و اشياي متعددي از تمدن هاي كاسي, بابلي, عيلامي, ساساني, سلجوقي, خوارزمشاهي و... يافت كه گوياي قدمت اين منطقه است.


مسجد جامع خرم آباد در سال 970 هجری قمری به دستور شاه پرور سلطان دختر آغوز بيك (همسر شاه رستم از اتابكان لر كوچك) ساخته شد. اين مسجد در سال 1110 هجری قمری به دستور شاه سلطان حسين صفوی تعمير شد و سنگ نوشته مربوط به اين فرمان هم اكنون در بخش سنگ نوشته های تاريخی «دژ شاه پور خواست» نگه‌داری مي‌شود. در سال‌های بعد نيز مسجد دوبار تعمير شده است يك بار توسط خدايی خان حسنوند (جد اعلای طايفه حسنوند) و بار دوم به وصيت ملا محمد تقی خرم آبادی در دوره كريم خان زند و توسط شخصی به نام زكی خان.

ادامه...


مسجد قلعه يكی از مساجد قديمی بروجرد است كه در كوی دو دانگه واقع شده و به مناسبت قرار گرفتن در كنار حصار و قلعه سابق شهر به اين نام مشهور شده است اين مسجد از آثار قرن 14 هجری است كه در سال 1310 ه. ق شبستان و در سال 1311 ه. ق ايوان آن به اتمام رسيده و در همين رابطه يكی از شعراي بروجرد متخلص به سراج؛ قطعه‌ای در تاريخ اتمام شبستان و قطعه‌ای نيز در تاريخ اتمام ايوان اين مسجد سروده كه در سنگی بر بالای درب جنوبی مسجد نصب است.

ادامه...


اين مسجد قديمی در خاور بروجرد واقع شده و از بناهای تاريخی و جالب توجه شهر بروجرد است. تاريخ ساخت بنای مسجد براساس كتيبه موجود سال 1068 هجری قمری است. درب ورودی مسجد دو لنگه است و در سال 1092 هجری قمری به دستور شخصی به نام سلطان محمد ساخته شده است. بنای اوليه مسجد فاقد گلدسته بوده و دو گلدسته موجود به دستور شخصی به نام تقی‌خان رازانی در سال 1209 هجری قمری ساخته شده است. زيباترين قسمت مسجد، منبر 9 پله ای آن است كه در 1068 هجری قمری از جنس چوب ساخته شده و حاوی دو بيت شعر ماده تاريخ ساخت مسجد است. در قسمت شمالی صحن مسجد، شبستانی است بزرگ و كهن با ستون های متعدد كه دربی چوبی با نقش های برجسته دارد. بر روی درب ورودی باختر مسجد كنده كاری های زيبا حك شده است. بر بالای اين در، سنگ نبشته ای به طول 38×25 سانتی متر نصب شده كه به زمان شاه عباس اول مربوط است.

ادامه...

 
صنايع دستي استان لرستان در سه نوع متمايز عشايري، روستايي و شهري قابل بررسي هستند. بيش تر توليدات صنايع دستي عشايري به مصرف خانوارها مي رسند و كم تر به بازار عرضه مي شوند. انواع صنايع دستي عشاير عبارت اند از: سياه چادر، چيت، قالي و گليم. صنايع دستي روستايي را قالي، گليم، رنگرزي و جاجيم بافي تشكيل مي دهند و عمده صنايع دستي شهري را نيز خراطي، ورشوسازي، قالي بافي و گليم بافي تشكيل مي دهد. هنرهای دستی هم چون بافت انواع قالی های محلی، گليم، جاجيم، حرير بافی، کرباس بافی، چوقای محلی، پشتی، خورجين، سياه چادر، نمکدان، سفره، ريس، خور، كلاه، دستكش، پلاس، کمچه دان، جل، بافت حور و طناب، نمد مالی، کلاه مالی، تخت کشی، منبت کاری، خاتم کاری، قفل سازی، صنايع فلزی و دستی مانند اسلحه سازی، گيوه دوزی، ريسندگی پشم و مو، منجوق دوزی، پولک دوزی، لچک دوزی، قفل سازی و انواع بافته های خانگی نظير كلاه نمدی - که توليد آن ها به طور عمده برای مصارف خانوارهای عشايری و روستايی صورت می گيرد- عبا، نمد، گهواره و كوبه درب اشاره كرد. صنعت كليچه و كلاه و جليقه و يا پونچه بافی نيز همواره در ميان عشاير و نواحی اطراف آنان رايج بوده است.

ادامه...

تماشای شیوه زندگی عشایر کوچ نشین یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری اجتماعی استان لرستان را تشکیل می دهد. عشایر استان لرستان دارای مسکن خاص خود، صنایع دستی و لباس های رنگارنگ و دیدنی خود هستند و به همین لحاظ برای بازدیدکنندگان جذاب هستند. به طور کلی عشاير ایران که معيشت و آداب و رسوم خاص خود را دارند در ايران يكی از جذاب ترين شيوه های زندگی اجتماعی به شمار می آيند. استان لرستان به سبب شرایط آب و هوایی و کوهستانی بودن خود، محل ییلاق و قشلاق ایل ها و عشایر استان های اطراف است. عشاير و طايفه هاي لرستان در يك تقسيم بندي به دو بخش لر و لك تقسيم مي شوند كه از نظر لهجه، سنن، آداب و رسوم و برخي مسايل مذهبي با يك ديگر تفاوت دارند.

ادامه...


استان لرستان دارای آب و هوای متنوعی است. در زمستان، هنگامی كه در شمال لرستان برف و كولاک و سرمای شديد جريان دارد؛ قسمت های جنوبی آن از هوای مطبوع و بارانی برخوردار است. بررسی های اقليمی نشان می دهند؛ خرم آباد دارای زمستانی معتدل و تابستانی گرم است و بروجرد زمستانی سرد و تابستانی معتدل دارد. اليگودرز نيز زمستانی بسيار سرد و تابستانی معتدل دارد. آب و هوای مناطق كوهستانی لرستان در زمستان سرد و برفی و در تابستان معتدل است. در نواحی جلگه ای تابستان ها گرم و زمستان ها معتدل هستند. به طور کلی استان‌ لرستان‌ دارای‌ سه‌ نوع‌ آب‌ و هوای‌ متفاوت‌ است‌ كه‌ عبارت اند از: 1- آب‌ و هوای ناحيه‌ سرد كوهستانی كه‌ زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل‌ دارد و مناطق‌ بروجرد، دورود، ازنا، نورآباد و الشتر را در بر می‌گيرد. 2- آب‌ و هوای ناحيه‌ معتدل‌ مركزی كه‌ بهار آن‌ از اوايل‌ اسفند آغاز و تا ارديبهشت‌ ماه‌ادامه‌ مي‌يابد و شهرستان‌ خرم‌آباد در قلمرو اين‌ ناحيه‌ قرار دارد. 3- آب‌ و هوای ناحيه‌ گرم‌ جنوبی كه‌ به‌ علّت‌ تأثيربادهای گرم‌ خوزستان‌، تابستان‌های گرم‌ و زمستان‌های نسبتاً معتدل‌ دارد و پلدختر و ناحيه‌ پايی در قلمرو اين‌نوع‌ آب‌ و هوا قرار دارند.

ادامه...


به طور كلي شهرستان خرم‌آباد از آب و هواي معتدل و نيمه مرطوب برخوردار است و ميانگين باران ساليانه آن به طور متوسط به 500 ميلي‌متر مي‌رسد.

ادامه...


آب و هواي اليگودرز در مناطق مركزي و شمالي آن معتدل و قسمت كوهستاني جنوب و جنوب باختري آن سرد است. ميزان بارندگي ساليانه به طور متوسط 270 ميلي‌متر است. بيش‌ترين‌ درجه‌ي‌حرارت‌درتابستان‌ها 37 درجه سانتي‌گراد بالاي صفر و حداقل آن درزمستان‌ها 8 درجه زير صفر است.

ادامه...


هواي شهرستان دورود معتدل ونيمه خشك بوده؛ بيش‌ترين درجه‌ي‌حرارت آن در تابستان‌ها 41 درجه بالاي صفر و كم‌ترين آن در زمستان‌ها 20 درجه زير صفر است. ميزان بارندگي ساليانه دورود به طور متوسط 300 ميلي‌متر است.

ادامه...
مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2018 istta.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir , Graphic by Yousefi
logo-samandehi