سایت گردشگری مازندران - جاذبه گردشگری مازندران
کلیات

مازندران استان سرسبز و باصفايي در شمال ايران است كه در ساحل جنوبي خزر واقع شده و جاذبه هاي پرشمار طبيعي, تاريخي, فرهنگي و اجتماعي را دربرگرفته است. اين خطه با ارزش ايران از چشم اندازهاي بديع طبيعي, تاريخ غني, كشاورزي و دام داري پررونق و بازرگاني پويا برخوردار است. چشم انداز شمالی كناره های استان مازندران را دريای نيلگون, زيبا وآرام مازندران تشكيل می دهد و چشم انداز جنوبی آن را جنگل های انبوه دامنه های البرز پوشانده است. دره ها و چشم اندازهای پيرامون استان، جلوه هاي شگفت انگيزي از طبيعت را به نمايش گذاشته اند. پيرامون كناره های دريای مازندران را باغ های مركبات، شالی زارها, كشت زارهای سرسبز و ويلاهاي و مراكز اقامتي پوشانده و جلوه های شگفت انگيز و زيبايي را به وجود آورده اند. آبشارهای مازندران به دليل شرايط طبيعی هم دركوهستان وجود دارند و هم در بيشه ها و جنگل ها و در برخی نواحی نيز تركيبی از مجموعه كوهستانی را باهم دارند. دره هاي استان در امتداد رودخانه ها كشيده شده و پيرامون آن ها راانبوهی از جنگل های بلند با پوشش گياهی متنوع فرا گرفته است. انواع جاذبه هاي تاريخي چون امام زاده ها, مسجد ها, پل ها, آب انبارها, قلعه ها و كاخ هاي متعدد و .... در كنار ساير جاذبه هاي استان مازندران اين منطقه را به يكي از جذاب ترين و پرگردشگر ترين مناطق ايران تبديل نموده است.


اين‌ بنا‌ در نياكي ‌محله‌ي آمل و متصل به تكيه‌نياكي واقع شده و در سال 1255هـ.ق توسط ميرزامحمدعلي نياكي بنا شده و در دوره‌هاي بعد، تغييرات و تعميراتي در آن انجام شده است. بر بالاي محراب، لوحه‌اي چوبين متضمن كتيبه‌اي مورخ 1255 هـ.ق نصب شده است.

ادامه...

 
صنايع دستي استان مازندران يكي از مهم ترين جاذبه هاي فرهنگي اين منطقه‌ي سرسبز ايران به شمار مي آيد كه همواره گردشگران را جذب خود مي كند. مهم ترين صنايع دستي اين استان را حصيربافي، گليم بافي، جاجيم بافي، جوراب بافي، موج بافي، پارچه بافي، چنته لفور، نمدمالي، صنايع چوبي، ارسي و لاك تراشي تشكيل مي دهند.

ادامه...
بيش ترين اهالي استان مازندران را شهرنشينان و روستان نشينان تشكيل مي دهند كه شغل عمده‌ي آن ها كشاورزي و باغ داري است لذا بر اساس تعريف علمي كه در مورد عشاير صدق مي كند؛ در استان مازندران به علت يكنواختي و معتدل بودن هوا در تمام فصول سال، عشاير كوچ نشين به مفهوم علمي خود وجود ندارند. عشاير مردمى هستند كه حداقل يكی از سه خصوصيت اصلى عشاير را دارا باشند، يعنی درآمد آن ها متكى بر دام دارى باشد، ييلاق و قشلاق بين آن ها استمرار داشته باشد و رده هاى ايلى را باور داشته باشند. بدين ترتيب در استان مازندران به جز در معدود نواحي اتصالي با استان گلستان عشاير به مفهوم علمي آن ها ديده نمي شوند. در اين استان زندگي روستانشينان در ميان شاليزارهاي برنج و كشتزارهاي پنبه از ديدني ترين جلوه هاي زندگي اجتماعي به شمار مي آيند.
ادامه...


آب و هوای مازندران به طور كلی معتدل و مرطوب بوده و مقدار باران آن كم تر از گيلان است. در درازای ساحل جنوبی دريای خزرمقدارباران از باختر به خاور کاهش می يابد تا جايی كه درمازندران به 800 ميلي متر و در گرگان به 500 ميلي متر در سال می رسد. علاوه بر اين در خود سواحل هم مقدار باران در جلگه ها و دامنه های كوهستان تفاوت می كند به طوری كه ممكن است مقدار باران در جلگه از 50% تا 60% دامنه های مجاور تجاوز نكند. آب و هوای استان مازندران با توجه به دما و بارش، به چند نوع تقسيم می شوند كه آب و هواي معتدل خزري، آب و هوای معتدل كوهستانی و آب و هوای سرد كوهستانی از جمله ‌ي اين تقسيم بندي ها هستند. آب و هوای معتدل خزری:جلگه های باختری و مركزی استان مازندران تا كوه پايه های شمالی البرز و امتداد آن درنوار باريكی به سوی خاور كه از شمال به مسيراصلی گرگان رود محدود می شود، آب و هوای معتدل خزری دارد. اين نواحی به علت نزديكی به دريای خزر، ديواره كوهستانی البرز و فاصله اندك كوه و دريا دمای معتدلی دارد كه دامنه گرمای آن محدود است. تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های معتدل و مرطوب از ويژگی های عمده اين نوع آب و هوا است و لذا آب و هوای بخش هايی از اين ناحيه، مشابه آب و هوای معتدل مديترانه اي است. آب و هوای معتدل كوهستانی: با افزايش تدريجی ارتفاع اراضی جلگه ای به سوی ارتفاعا ت البرز و دوری از دريای خزر، در نواری به ارتفاع تقريبا 1500 تا 3000 متر، شرايط آب و هوای معتدل كوهستانی شكل می گيرد. به طوری كه زمستان های آن سرد، طولانی و يخ بندان و تابستان های آن معتدل و كوتاه است. از ويژگی اصلی اين محدوده، كاهش ميزان بارندگی سالانه و دمای هوا و افزايش ريزش برف است كه درنتيجه قسمتی از ريزش های جوی اين نواحی به صورت برف تا اوايل دوره گرم در سطح زمين انباشته می شود. آب و هوای سرد كوهستانی: در قله‌ي كوهستان های مرتفع دامنه شمالی البرز و درارتفاع بالای 3000 متر، دمای هوا به شدت پايين آمده و يخ بندان های طولانی ايجاد می شود، به طوری که اين نواحی زمستان هايی سرد و طولانی و تابستان هايی كوتاه و خنك دارد. ريزش های جوی اين نواحی غالبا به صورت برف است كه در دوره سرما روی هم انباشته می شود و تا اواسط دوره‌ي گرما نيز دوام می آورد. به همين دليل در قلل مرتفع منفرد مانند علم كوه، تخت سليمان، دماوند، شاوار و پيرگردكوه شرايط تشكيل يخچال ها و انباشت دايمی برف فراهم است، به طوری كه حتا در گرم ترين ماه های تابستان نيز ذخاير برف و يخ اين نقاط باقی می ماند.

ادامه...


آب و هواي شهرستان ساري معتدل و مرطوب بوده و در نواحي جنوبي نيمه سردسيري است.

ادامه...


آب و هواي شهرستان آمل معتدل و مرطوب بوده و بيش‌ترين درجه‌ي حرارت در تابستان ها 36 درجه بالاي صفر و كم‌ترين درجه‌ي حرارت در زمستان‌ها 1- درجه سانتي گراد زير صفر است و ميزان متوسط بارش ساليانه شهرستان آمل 750 ميلي متر برآورد شده است.

ادامه...


آب و هواي اين شهرستان معتدل و مرطوب است بيش‌ترين درجه حرارت در تابستان 30 درجه بالاي صفر و كم‌ترين آن در زمستان 5 درجه بالاي صفر است. ميزان باران ساليانه حدود 1000 ميلي متر است.

ادامه...
مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2018 istta.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir , Graphic by Yousefi
logo-samandehi