سایت گردشگری سیستان و بلوچستان - جاذبه گردشگری سیستان و بلوچستان
کلیات


ايران‌شهر يكی از شهرهای قديمی ايران است كه قبلا« فهره» يا «فهرج» ناميده می شده و در اوستا به نام «پهله» يا «پهره» نام برده شده است شهرستان ايران‌شهر در قسمت مركزی بلوچستان در فاصله 365 كيلومتری زاهدان واقع شده است.صنعت سوزن دوزی و سكه دوزی كه‌خاص استان سيستان و بلوچستان است در اين منطقه ‌نيزرايج‌است.قالي‌بافي‌،گل‌دوزي،سوزن‌دوزي،پولك‌دوزي،آيينه‌دوزي،سكه‌دوزي،بلوردوزي، دكمه‌دوزي،قاليچه،چادربافي، جواهرسازي و سنج‏سازي و خامه‌دوزي نيز از جمله ديگر صنايع دستي مردم‌اين شهرستان محسوب مي شود. مردم اين منطقه مسلمان و سنی مذهبند و به زبان‌های فارسی و بلوچی سخن می گويند. قلعه‌رندان، قلعه بمپور،قلعه قديمي ايران‌شهر، قلعه سرباز، ناحيه بمپور و روستاي چانف مكان‌هاي ديدني و تاريخي ايران‌شهر را تشكيل مي‌دهند.


این مسجد در سال 847 هجری به امر ملك شمس الدین علی ساخته شده است . از آنچه كه به رضا و رغبت به زیارتگاه اهداء شده دو لوح حكاكی شده است كه به اواسط قرن نهم هجری تعلق دارند و حكاكی جالبی بر روی آنها صورت گرفته است . طبق ترجمه آقای "ا.ج.ایلس" ـ از كارشناسان معروف موزه ایتالیا ـ یكی از این دو ، لوحی است كه نشان می‌دهد بنا توسط فردی از خاندان ملوك سیستان به نام "شاه علی" احداث شده است و لوح دیگر یادبود وفات "امیرغیاث الدین محمد كیانی"سر كرده شاخه كوچكی از خاندان ملوك سیستان بود .

ادامه...


مورخان ایرانی در دوره اسلامی از مساجدی نام برده‌اند كه محل تعلیم علوم دینی و ادبی بودند مثلاً در سیستان یكی از حاكمان عرب به نام عبدالرحمن بن سمره (سده اول هـ.ق.) مسجد آدینه‌ای ساخت كه حسن بصری عالم معروف دینی سده اول و دوم مدتی در آنجا سرگرم تدریس و تعلیم مسایل دینی بود .این مسجد در مقابل زندان شهر زرنج واقع بوده مقدسی ضمن توصیف زرنج می‌گوید : مسجد جامع در آن است و زندان برابر آن ، شگفت انگیز ساخته شده است كه دو آتشگاه (مناره) دارد ، یكی كهن و دیگری را با مس پوشیده است و آن را یعقوب لیث ساخته است.

ادامه...


مسجد جامع زاهدان ، مسجد جامع تشیع زاهدان ، مسجد حکیم ، مسجد شریف ، مسجد قدیمی و مسجد دارالعلوم از دیگر مساجد استان سیستان و بلوچستان است .

ادامه...

 
در سیستان و بلوچستان؛ صنایع دستی مانند سوزن دوزی، قالی‏‏بافی، خورجین‏بافی، سوزن بافی، سكه و دكمه دوزی، پریوار دوزی، سیاه دوزی، ساخت ظروف سفالین و زینت‏آلات (جواهرسازی) بین خانواده‏ها معمول است. تهیه پارچه های دست بافت از كرک و پشم شتر یكی از رشته‏های قابل توسعه صنایع دستی استان است كه به علت فراوانی مواد اولیه از اهمیت زیادی برخوردار است. پارچه‏های مزبور می‏تواند بازار مناسبی در داخل و خارج كشور داشته باشد. دیگر صنایع دستی استان سیستان و بلوچستان عبارت است از:

سوزن دوزی بلوچ: سوزن دوزی در این استان در منطقه ی بلوچستان رایج است. این منطقه با مردمان سخت كوش و خستگی ناپذیرش خاستگاه یكی از ظریف‏ترین هنرهای دستی ایران نیز هست و آن چه ساكنان این منطقه از دیر باز تاكنون در برابر سایر هم وطنان خود و نیز ساكنان دیگر نقاط جهان آفریده اند، تلفیقی صمیمانه از صبر و هنر زنان و دختران هنرمندی است كه در اشکال سوزن دوزی های ظریف و جذاب متجلی است. سوزن دوزی پدیده ای زیبا، تحسین برانگیز و استثنایی از زنان بلوچ است كه آن را فقط می توان نور چشم زنان بلوچ نامید و نه هیچ چیز دیگر. سوزن دوزی آن چنان با زندگی بلوچ و زنانش آمیختگی یافته كه وقتی در صدد یافتن منشاء و مبداء ‌آن برآییم در این كار توفیقی نخواهیم یافت. زیرا هر دختر بلوچ، از سنین كودكی، ضمن آموختن و انجام امور مربوط به خانه داری موظف به فراگرفتن سوزن دوزی نیز هست و به سبب دخالتی كه سلیقه های گوناگون در تهیه نوارهای سوزن دوزی دارند، می توان طرح ها و نقش های متنوع و اصیل سوزن دوزی را در منطقه بلوچستان مشاهده كرد و بر این اساس می توان گفت: تقریباً تمام دختران و زنان بلوچی كه در فاصله سنی 4 تا 40 سال قرار دارند با سوزن دوزی آشنایند و به آن اشتغال دارند. در بیش تر روستاهای بلوچستان پیراهن بلوچ با پنج قطعه تزیین یافته كه عبارت است از یک قطعه پیش سینه. دو قطعه سر آستین و دو قطعه دیگر كه در زیر پیش سینه به طور عمودی و تا پایین پیراهن دوخته می شود كه در اصطلاح محلی گوتیان نامیده می شود.از سابقه ی تاریخی این دوخت اطلاع چندان زیادی در دست نیست و آن چه كه مسلم است كه این دوخت از اوایل صدر اسلام در میان بلوچ ها رایج و در دوره مغول و به خصوص تیموری و صفوی از رواج كامل برخودار بوده است. شناخت این هنر توسط ساكنان شهرها، با افزایش تقاضاها برای محصولات سوزن دوزی و ازدیاد تولید در مناطق مختلف مقارن بوده و از این رو، انواع: رومیزی، سفره، رویه كوسن، كلاهک آباژور، پرده و غیره نیز توسط سوزن دوزان تولید می شود. مهم ترین مراكز سوزن دوزی بلوچستان عبارت است از: اسپكه، سیب سوران یا سراوان، نكوچ،‌ شهریانچ، فنوج، هریددوک، كوپج، پیپ، سورمیج، كس مزور، چانف، مهنت، وركات، ایرندگان و مارندگان (خاش) قاسم آباد، گشت، سوران، كله گان، كوانگ، بمپور، اسماعیل آباد و زاهدان.
به عبارت دیگر در هر شهر و روستای بلوچستان از زاهدان تا خاش و از آن جا تا سراوان (در خاور) و تا ایرانشهر (در باختر) سوزن دوزی رواج و رونق دارد و هر منطقه نیز دارای طرح هایی منحصر به خود است و كسی كه اندک شناختی از هنر دست زنان بلوچ داشته باشد، به راحتی می تواند مثلاً كار سوزن دوزان ناحیه سراوان یا زاهدان تشخیص دهد و همین طور كار هر یک از این مناطق را نسبت به دیگری باز شناسد. سوزن دوزی بلوچ از آن دسته سوزن دوزی هایی است كه طی آن تمام یا قسمت بزرگی پارچه از كوک و بخیه های رنگین پوشیده می شود. در این نوع سوزن دوزی دوخت به صورت خط هایی است كه طرح هندسی به خود گرفته و از نوع دوخت ساتن است و در آن ها قطر سراسر خطوط یكی است و مجموع محصولات به نسبت نوع دوختی كه دارند به دسته پركار، میان كار و كم كار تقسیم می شوند. طرح های مورد استفاده زنان بلوچستان تماماً بخش بندی شده و به صورت هندسی است و برای تجسم بخشیدن به آن ها از رنگ های شادی استفاده می شود كه در بین آن ها رنگ نارنجی روشن و قرمز بر بقیه رنگ ها غلبه دارد و جزییات طرح ها را بیش تر رنگ های سبز، سفید، سیاه و قهوه ای تشكیل می دهد.در واقع، رنگ های نارنجی، روشن و قرمز رنگ های اصلی و رنگ های سبز، آبی، سفید، سیاه و قهوه ای (تا زرشكی) رنگ های فرعی این نوع سوزن دوزی هستند.  در سوزن دوزی به بیش از دو نوع ماده اولیه نیازی نیست و مجموع مصالح و مواد را فقط نخ و پارچه تشكیل می دهد و سوزن دوزان برحسب امكانات و سلیقه از نخ دمسه استفاده می كنند و پارچه هایی كه روی آن سوزن دوزی انجام می گیرد یا پارچه های پاكستانی است كه نازك و ریزباف بوده و برای محصولات پركار در قطعات كوچک مورد استفاده قرار می گیرد یا پارچه گاندی ایرانی است كه معمولاً به پهنای 120 سانتی متر در بازار زاهدان یافت می شود. معمولاً سوزن دوزان، به طور مستقل به تهیه محصول می پردازند و در صورت اشتغال به كار گروهی، پس از پیاده كردن طرح كلی، هر زن یا دختر سون دوز، یک رنگ را کامل سوزن دوزی می كنند و برای قسمت بعدی و دوخت رنگ دیگر آن را به سوزن دوز بعدی می سپارند و این عمل تا خاتمه كار و تكمیل محصول ادامه می یابد.زنان بومی بلوچستان از محصولات سوزن دوزی شده بیش تر بر ای تزیین پیش سینه، جیب، سرآستین، دوریقه، دمپای شلوار، لبه پرده و نیز سرپوش چادر استفاده می كنند. از سوزن دوزی های بلوچی كه به صورت نوارهایی با عرض های مختلف تهیه می شود؛برای ساخت انواع محصولات تكمیلی استفاده می شود و محصولاتی كه معمولاً با استفاده از این نوارها تولید می شوند؛عبارت است از: كیف زنانه، كیف پول مردانه و زنانه، جلد عینک، قوطی سیگار، جای كلید، شلوار، كت، مانتو، كراوات، كفش، كمربند، كلاهک آباژور، چكمه، بلوز، كاپشن، جلد آلبوم، قاب عكس و غیره.(برداشت از سایت صنایع دستی ایران)

پشتی بافی: در مناطقی از سیستان رایج بوده و بیش تر در نواحی بیجار، كرباسک، ده مرده، ده بزی، دوست محمد و شهرك نارویی دیده می‏شود. طرح‏های پشتی سیستم ارزشهای مردم شناختی دارند.
حصیربافی: در سیستان كارگاه های حصیربافی از ساقه گندم دیده می شود. در این ناحیه پرده بافی نیز مرسوم بوده و در روستاهای اطراف و حاشیه هامون انجام می گیرد. مردم برخی روستاها تنها از راه پرداختن به این حرفه امرار معاش می كنند. محصول آن ها پرده‏هایی است كه از نوعی نی كه در محل به (لوح) معروف است بافته می شود.در قسمت مركزی و حاشیه جنوب خاوری استان؛ نوعی نخل خرمای وحشی می روید كه به نام محلی ردان معروف است و برگ آن از نظر استحكام قابل توجه است و هم اكنون بسیاری از خانواده‏های بلوچ از برگ آن حدود 30 نوع مختلف حصیر می بافند.
خامه دوزی: تقریباً شبیه سوزن دوزی و عبارت است از: پیش سینه كلاه عرق چین، جانماز، جلیقه و رومیزی كه مواد آن پارچه و نخ است و گاهی نیز آیینه‏های ریزی در بافت آن مورد استفاده قرار می‏گیرد.
اشیای تزیینی: در حوالی سراوان تولید النگوهای شیشه‏ای بسیار معمول است. ساخت این نوع اشیاء به مهارت زیاد احتیاج دارد و اشیای زینتی متنوع مانند انواع حیوانات و شیشه جات نیز ساخته می شود.
سفال سازی: نام این صنعت در بلوچستان با نام (كلپورگان) همراه است. كلپورگان روستایی از توابع سراوان است كه در كناره جاده اصلی سراوان به مرز پاكستان واقع شده است. بیش تر اهالی جهت امرار معاش این حرفه را برگزیده‏اند. سفال سازی در نقاط دیگر مثل سرباز و جالق نیز رایج است ولی سفال روستای كلپورگان مرغوب تر و دارای شهرت بیش تری است.چادربافی: یكی دیگر از صنایع بلوچستان چادربافی است كه محصول آن مورد استفاده عشایر كوچ نشین قرار می‏گیرد. مواد اولیه آن بیش تر موی بز است كه در محل تامین می شود.سكه دوزی: یكی از هنرهای دستی بلوچستان است كه عموماً خانواده های بلوچ از آن جهت تزیین رویه رخت خواب یا زینت گردن شتر در موقع برگزاری مراسم عروسی استفاده می كنند و اغلب جهت زینت به دیوار اتاق نیز می آویزند. مهم ترین موادی كه در تهیه ی محصولات سكه دوزی شده به كار می رود؛ عبارت است از: دكمه های سفید پیراهن یا دكمه های الوان، صدف و خرمهره كه گاه برای تزیین بیش تر به كار می رود، قطعات درشت و ریز آیینه كه در لابه لای پارچه ها دوخته می شود، منگوله های پشمی رنگارنگ، سوزن و نخ معمولی برای دوختن، انواع سكه ها با توجه به نفاست كار، پولک، پارچه های دارای برق و جلا نظیر ژرسه و امثال آن.سرافی دوزی : یكی از انواع سوزن دوزی هاست كه بیش تر مختص منطقه سیستان و بلوچستان است و چند نوع دوخت را شامل می شود این دوخت در دوران اسلامی در سیستان و بلوچستان رایج شد. لوازم مورد نیاز در این دوخت شامل نخ ابریشم تابیده به رنگ های قرمز، زرد، نارنجی،آبی، سبز، سیاه، و زرشكی با بافت ساده و لایی است.
دوخت بادبزن بمپور: این بادبزن ها در بخش بمپور تهیه می شوند و به همین علت به این نام خوانده می شود. بادبزن های بمپور از تور محكم ساخته می شوند، حاشیه آن ها از قطعات پارچه آراسته به دانه های پلاستیک فیروزه ای است و دسته بادبزن از نی میان تهی درازی تشكیل می شود و درون آن را با حبوبات پر می كنند تا علاوه بر استفاده برای راندن مگس از دور رو بر كودكان شیرخوار، به عنوان جغجغه نیز به كار می رود. تهیه این بادبزن ها به صورت خانگی است و كارگاهی ندارد.فرش: قالی های منطقه ی سیستان و بلوچستان در حال حاضر با طرح های كاشان و ساروق و غیره بافته می شود. بعضی از آن ها با فرش های خود كاشان و ساروق برابری می كند.
ادامه...

 

عشایر استان سیستان و بلوچستان را بیش تر؛ عشایر بلوچ تشکیل می دهند که از شیوه های خاص زندگی برخوردار هستند. بیش ترین اقوام ساكن در استان سیستان و بلوچستان یا عشایر هستند و یا پیشینه ی عشایری دارند. افراد این طوایف در اقشار مختلف شهرنشین، روستانشین و كوچ رو، وجوه مشترک انكار ناپذیری دارند. روابط خویشاوندی، پیوندهای اجتماعی، بهره گیری از منزلت های اقتصادی - اجتماعی درون طایفهای، هویت بخشی به افراد و شناخت امتیازات بر اساس نظام سلسله مراتبی و سرداری ایلی روزگاران گذشته تجلی می یابد. حفظ این پیوستهگی و وابسته گی در خود یاری های گروهی و معارضات و كشمكشهای برون طایفهای و در بسیاری از عملكردهای اجتماعی، در حال حاضر اندكی رنگ باخته، اما به كلی فراموش نشده است. به عبارت دیگر هنوز سنن ایلی و قومی هم چنان پایدار و پا بر جا هستند. ایل های بلوچستان در مبارزه با طبیعت و آب و هوای خشن و در اثر محدودیت منابع و فقر طبیعت، خصوصیاتی ویژه یافتهاند كه آنان را از عشایر مناطق دیگر متمایز می سازد. سلسله مراتب ایلی و تركیب قدرت در درون هر طایفه، ساده و ابتدایی است و فرمان دهی و فرمان بری و خصوصیات تحكمی تا حدودی جای خود را به همكاری و مساعدت بین گروههایی كه در رأس هرم قرار دارند(یعنی سردارها و اعضای‌ دیگر طایفه)، داده است. از ویژگی های منحصر به فرد بعضی طوایف عشایری بلوچ، ‌وجه نظام تولیدی مبتنی بر دام داری است. طوایف این منطقه اصلا" به كشت و زرع نمی پردازند و صرفا اقتصاد دام داری دارند. نمونه این گروه، طایفه گمشادزهی است. در حیات ایلی این طوایف، كوچ كه به منظور جمع آوری خوراک است، پدیدهای اقتصادی محسوب می شود. مهم ترین جشن های ایل ها و عشایر استان سیستان و بلوچستان جشن های ازدواج آن ها است. برای خواستگاری رییس خانواده پسر به خانه پدر دختر می رود و پس از صرف چای و انجام صحبت های متفرقه، موضوع را با والدین دختر در میان می گذارد وچند روز به انتظار پاسخ می مانند. از طرفی، مادر دختر موضوع را با دختر در میان می گذارد. سرپرست دختر در موعد مقرر به اطلاع خانواده پسر می رساند که باخواست آن ها مثلا موافق یا مخالف است. اگر کار به توافق بینجامد، برسر تعیین مهریه وغیره دو سرپرست وارد مذاکره می شوند وقرار ومدارهای مراسم مربوط به عروسی گذاشته می شود.

ادامه...


آب و هوای سیستان و بلوچستان پدید آورنده ی چشم اندازهای جغرافیایی این ناحیه است. منطقه سیستان و بلوچستان با توجه به موقعیت جغرافیایی خود، از یک سو تحت تاثیر جریان های جوی متعدد مانند: جریان بادی شبه قاره ی هند و به تبع آن باران های موسمی اقیانوس هند است و از سوی دیگر تحت تاثیر فشار زیاد عرض های متوسط قرار دارد كه گرمای شدید مهم ترین پدیده اقلیمی آن است. در وضعیت هواشناسی این منطقه؛ بادهای شدید موسمی، طوفان شن، رگبارهای سیل آسا، رطوبت زیاد و مه صبح پدیده ای قابل توجه است. این استان تابستان های گرم و طولانی و زمستان های كوتاه دارد. از آن جا كه حداقل دما به ندرت به صفر درجه سانتی گراد می رسد، رویش گیاه در زمین های آبی تقریبا در تمام طول سال ادامه دارد. عمده بارندگی این ناحیه در زمستان صورت می گیرد. این ناحیه دو فصل متمایز زمستان با درجه حرارت معتدل و خنك در ماه های آذر، دی، بهمن، تابستان گرم و بقیه فصل های سال دارد. در تمام شهر های استان سیستان و بلوچستان؛ بیش ترین دمای سالانه، بالای 40 درجه سانتی گراد گزارش شده است. این مقدار در ماه تیر، در ایرانشهر به 51 درجه بالای صفر می رسد. كمترین حد دمای استان نیز در ماه های آذر و دی ثبت شده است. میانگین حداقل دمای سرد ترین ماه سال بین حدود 12 تا 13 درجه سانتی گراد متغیر است. سردترین شهر استان، زاهدان و گرم ترین شهر آن ایرانشهر است. اختلاف ونوسان دمای بین زمستان و تابستان حتی در یک شبانه روز بسیار بالا است، ولی حداقل مطلق دما به ندرت به صفر درجه می رسد.
نواحی ساحلی دریای عمان به علت رطوبت ناشی از مجاورت با دریا، تا حدودی از این امر مستثنی است و آب و هوای گرم آن با رطوبت بیش تری همراه است. به علت بالا بودن متوسط دما و وزش بادهای موسمی، میزان تبخیر در استان زیاد است و به طور متوسط 4 میلی متر در روز گزارش شده است. بارندگی بیش تر در ماه های زمستان صورت می گیرد. به طور متوسط در هفت ماه از سال در این ناحیه اثری از باران مشاهده نمی شود. میزان بارندگی از سوی خاور به باختر استان افزایش می یابد. متوسط سالیانه بارندگی آن حدود 70 میلی متر و بسیار نامنظم است. بیش ترین نزولات جوی، در شهرستان های خاش و زاهدان و متوسط سالانه آن 120 میلی متر است. كم ترین مقدار بارندگی در شهرستان زابل روی می دهد و متوسط سالانه آن 51 میلی متر است.
میزان متوسط رطوبت نسبی در سواحل دریای عمان، حدود 70 تا 80 درصد در دی ماه است. در تابستان مقدار رطوبت نسبی كاهش می یابد، ولی كرانه های باختری بلوچستان به علت نزدیكی به اقیانوس هند در تابستان نیز رطوبت نسبتا بالایی دارد. استان سیستان و بلوچستان از جهت های مختلف در معرض بادهای موسمی و فصلی است كه مهم ترین آن ها بادهای 120 روزه ی سیستان است که از شهرت و معروفیت بالایی نیز برخوردار است. باد 120 روزه ی سیستان که به لوار نیز شهرت دارد، در واقع ، دنباله ی بادهای موسمی اقیانوس هند است كه در ناحیه سیستان، با جهت شمال خاوری - جنوب باختری می وزد. اختلاف فشار هوا بین كوهستان های افغانستان و دشت سیستان نیز عامل تشدید كننده این جریان هواست. زمان وزش این باد، از اوایل خرداد تا پایان شهریور ماه است. سرعت آن به 10 تا 120 كیلومتر در ساعت نیز می رسد، این باد، باعث انتقال ماسه های بادی، فرسایش خاک، پر شدن نهر ها و كانال های آب رسانی و موجب تعدیل درجه حرارت در فصل تابستان می شود.
اقلیم ارتفاعات و فلات های مرتفع و كم وسعت میان آن ها، نیمه بیابانی با زمستان های سرد است. ناحیه خاش، خوش آب و هواترین منطقه ی استان سیستان و بلوچستان به شمار می رود، زیرا ارتفاع آن نسبت به سایر شهرستان های استان بیش تر است و مرتفع ترین قله ی بلوچستان – تفتان – در نزدیک و در سمت شمال آن قرار گرفته است.
این ناحیه از بارندگی نسبتا زیادی نیز برخوردار است. تغییرات و نوسانات دمای آن در فصل های مختلف چندان زیاد نیست و پوشش گیاهی آن نیز دراطراف كوه های تفتان نسبتا غنی است. علاوه بر ناحیه خاش، بندر چابهار نیز به دلیل نزدیكی به مدار راس السرطان ومنطقه استوایی، آب و هوای بهاری دارد. تغییرات دمایی در فصول مختلف آن كم است و فصل تابستان آن چندان محسوس نیست. بدین ترتیب برگ ریزان پاییزی كم تر به چشم می خورد و درختان در تمام طول سال سبزینگی خود را از دست نمی دهند. سرسبزی درختان در فصول مختلف موجب شده است كه فصول چهارگانه را به فصل بهار تشبیه كنند و چون چهار فصل آن همواره حالت بهار دارد به « چهار بهار» معروف شده و به تدریج به چابهار تبدیل شده است. این دو منطقه در استان سیستان و بلوچستان ( خاش و چابهار) از خوش آب و هوا ترین و زیبا ترین مناطق هستند و برای استفاده های جهانگردی به ویژه در فصول پاییز و زمستان و بهار بسیار مناسب اند.

ادامه...


هواي زاهدان گرم و خشك بوده و در روزهاي تابستان بسيار گرم و در شب ها حرارت به نحو محسوسي كاهش مي‌يابد. بیش ترین درجه حرارت در تابستان 40 درجه سانتي‌گراد و در زمستان به 13- درجه سانتي‌گراد مي‌رسد. ميزان بارندگي سالانه آن 83 ميلي متر و رطوبت نسبي ساعت 30/6 صبح 48 درصد و ساعت 30/12 ظهر 23 درصد و روزهاي يخ بندان 78 روز است. در مركز اين شهرستان بيش ترين درجه حرارت در تابستان ها 42 درجه بالاي صفر و كم ترين آن در زمستان ها 9 درجه زير صفر است. ميزان باران ساليانه در اين شهر به طور متوسط به 67 ميلي‌متر مي‌رسد.

ادامه...


به طور كلي آب و هواي شهرستان ایران شهر گرم و نسبتاً خشك است. اين شهرستان تابستان هاي گرم و سوزان دارد و گرماي هوا به 49 تا 50 درجه سانتي گراد مي‌رسد. در آذر و دي هوا كمي به سردي مي‌گرايد و از بهمن تا پايان اسفند هوا ملايم و مطبوع است و ميزان بارندگي سالانه آن 103 میلی متر و رطوبت نسبي آن در ساعت 30/6 صبح 47 درصد و در ساعت 30/12 حدود 23 درصد است . تعداد روزهاي يخ بندان فقط يك روز يا دو روز است. در اين شهر باران كم مي‌بايد و گاهي رگبار تند سبب به راه افتادن سيل مي شود.

ادامه...


به طور كلي آب و هواي شهرستان بندر چابهار گرم و خشك است و تنها حاشيه ساحلي درياي مکران(عمان) آب و هواي گرم و مرطوب دارد. اين خليج از نظر كشتي راني اهميت دارد. چون كشتي‌ها بدون بيم از توفان هاي سخت و به گل نشستن تا نزديك ساحل پيش مي‌آيند (دليل اين امر اين است كه بندر مقابل راس كوه لعب مکران(عمان) واقع است و وجود اين برجستگي مانع وزيدن بادهاي تند به خليح چابهار مي‌شود و آن را از نظر كشتي راني قابل اهميت مي‌نمايد) مركز اين شهرستان از آب و هواي گرم و مرطوب برخوردار است و بيش ترين درجه حرارت در تابستان ها 46 درجه بالاي صفر و كم ترين آن در زمستان‌ها 7 درجه بالاي صفر است. ميزان باران ساليانه آن به طور متوسط حدود 90 ميلي‌متر مي‌رسد كه ميانگين رطوبت نسبي سالانه اين بندر به طور متوسط در حدود 68 درصد است . چنان كه ميزان نم نسبي نسبتاً بالا كه حداكثر در تابستان ها به 90 درصد مي‌رسد؛ هميشه در هوا متراكم است.

ادامه...


هوای شهرستان خاش نسبتاً گرم و خشك است. هوای مركز این شهرستان معتدل متمایل به گرم و خشك بوده و بیش ترین درجه حرارت در تابستان ها 43 درجه بالای صفر و كم ترین آن در زمستان ها 8 درجه زیر صفر است . میزان باران سالیانه خاش به طور معمول به حدود 80 متر است.

ادامه...


هوای این منطقه نیز مانند سایر نقاط بلوچستان از گرما و خشكی برخوردار است در مركز این شهرستان بیش ترین درجه حرارت در تابستان ها 49 درجه بالای صفر و كم ترین آن در زمستان‌ها 2 درجه بالای صفراست. میزان باران سالیانه سراوان به طور متوسط به حدود 80 میلی‌متر می‌رسد.

ادامه...


هواي اين شهرستان گرم و خشك است در مركز اين شهرستان بيش ترين درجه حرارت در تابستان ها 47 درجه بالاي صفر و كم ترين آن در زمستان‌ها 5 درجه بالاي صفر است. ميزان باران ساليانه نيك شهر به طور معمول به 150 ميلي متر مي‌رسد.

ادامه...
مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2018 istta.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir , Graphic by Yousefi
logo-samandehi